Slovenská biela hus
Na území Slovenska sa chovali husi od raného feudalizmu. Boli zaužívaným desiatkovým poplatkom zemskej i cirkevnej vrchnosti. Vtedajšie veľmi rozšírené chovy mali základ v jestvujúcich prírodných podmienkach, pri ktorých boli husi naj-úžitkovejším domácim zvieraťom. Zatrávnené lokality okolo potokov, močiarov a hojné vodné plochy poskytovali im zdroje výživy po väčšiu časť roka. S výnimkou počiatočného odchovu, kedy bolo treba chrániť husi pred dravcami a extrémnou nepohodou, nevyžadovali si žiadnu starostlivosť. V medzivojnovom období začali roľníci realizovať husi a husacie perie na trhu. Prišlo aj k čiastočným zmenám v úžitko-vosti, a to k zvyšovaniu ich hmotnosti, dosahovaniu rýchlejšieho rastu a lepšej osvalenosti. Dobre predajným artiklom sa stávala husacia pečeň. Prvé pokusy so šľachtením krajového rázu slovenských husí uskutočnil v štyridsiatych rokoch nášho storočia na biskupských a neskôr štátnych majetkoch v Nitre pán Július Godál. Základom, z ktorého pri šľachtení vychádzal, boli miestne krajové populácie husí bielych a sivostraka-tých z okolia Nitry a Levíc. V chovnom cieli si stanovil získať hus s vyššou živou hmotnosťou, lepšou znáškou a dobrou kvalitou peria. Šľachtenú populáciu najskôr vyselektoval na vyrovnanosť v hmotnosti a získanie jednoznačného bieleho operenia. Do šľachtenia zaradil emdenské husi nemeckého typu, ktoré však okrem zvýšenia znášky spôsobili aj nevyrovnanosť v hmotnosti a v exteréri. Na konsolidovanie zaradil krajové plemená husí dovezených z Maďarska. Okrem väčšej vyrovnanosti v hmotnosti získali týmto krížením hrubé línie hlavy a značne sa narušila kvalita peria. Tieto nežiaduce znaky a vlastnosti sa mu podarilo napraviť až krvou gunárov populačnej línie Szikilaba z okolia Sarvaša. Šľachtenie narušila kolektivizácia v r. 1948, ktorá so sebou priniesla zničenie prírodných podmienok. Nastal rapídny pokles v stavoch husí, ale i záujmu o chov. Najdlhšie sa zachovali vyšľachtené populácie na dvoroch ŠM v Lukáčovciach a Andači. Oživenie záujmu o slovenskú bielu hus prinieslo vytvorenie Slovenského zväzu chovateľov (vyčlenením z Československého zväzu chovateľov), ktorý si vytýčil ako prvoradú úlohu zachovať a rozšíriť všetky slovenské národné plemená malých zvierat. Prvý rámcový štandard slovenskej bielej husi uverejnil Ing. V. Malík v publikácii „Atlas plemien hydiny" v r. 1966. V r. 1977 vznikol Klub chovateľov vodnej hydiny so sídlom v Suchej nad Parnou. Prevzal na seba úlohu zušľachťovať a rozširovať chovy slovenskej bielej husi. Slovenská biela hus je svojím rámcom stredne ťažkým plemenom, pevnej konštitúcie. Vyznačuje sa kompaktným, mierne zošikmené držaným telom, ušľachtilého vzhľadu. Je otužilá, dobre zužitkováva pastvu. Má zachovaný pud kvoka-nia, to jest sama si vysedí a odvodí mláďatá; dobrú dispozíciu rjre vykŕm a tvorbu lahôdkových pečení; veľmi kvalitné perie. Životnosť husí je 12 rokov; využiteľnosť na plemenitbu v závislosti od chovných podmienok 6 rokov.
Landeská hus EE:Landes Gänse
Pôvod: Francúzsko
Celkový dojem:Stredne veľká ,mohutná ,rychle rastúca hus kludného temperamentu dobre využívajúca pastvu ,Velmi vhodná na dokrm a výkrm s vysokou dispozíciou na tvorbu pečene .
Neprípustné chyby:Malý telesný rámec ,kjýl,lalok ,chýbajúce alebo jednoduché podbruško
Farebné rázy :sivá
Hmotnosť: gunár 6,6-7,8 kg hus 5,6-6,8 kg
Násadové vajcia-hmotnosť: min 140 g Farba škrupiny vajec: Biela.
Veľkosť obrúčok: Obe pohlavia 27.
HOLANĎANKY
Je to druh hrabavej hydiny, ktorý obyčajne už na prvý pohľad zaujme každého návštevníka chovateľskej výstavy. Už som počul aj také obdivné vyjadrenia ako „Pozri, ake zvláštne holuby“.
Je to už dobrých 10 rokov, keď som prvý krát na bratislavskej burze (vtedy ešte bola pri Starom moste) videl prvý krát naživo tieto nádherné kury. Bolo rozhodnuté. Musel som ich mať, a tak sa kohútik a dve sliepočky stali zakladateľmi môjho chovu zdrobnelých čiernych holanďaniek bielochocholkatých.
V súčasnosti sa v Poľsku dosť silne angažuje klub, ktorý považuje holanďanky a paduánky za svoje národné plemeno a existuje pre ne názov „czubatka“. Je teda na zváženie, ktoré historické pramene sú nakoniec pravdivé, nakoľko Poliaci majú na ne iný názor. Viac sa o nich môžete dozvedieť aj na webstranke:
www.czubatkapolska.pl.
Chocholka úplne vytlačila u tejto hydiny hrebeň a taktiež došlo k určitému vydutiu nosných otvorov na hornej časti zobáka.
Keďže dnes na Slovensku môžete vidieť prevažne len zdrobnelé holanďanky čiernej farby, snažil som sa dlhšiu dobu získať aj niektorú inú farebnú varietu. Pred 4 rokmi som získal „unicolor“ čisto biele holanďanky s bielou chocholkou. Nepríbuzného kohúta k nim som získal z Maďarska. Na českej výstave Peří 2002 v Lysej nad Labem sa mi podarilo získať pár modrých holanďaniek s bielym chocholom. Boli tiež vystavené na NV v Nitre.
Nemám šancu, aby sa mi podarilo získať všetkých 16 farebných rázov, v ktorých sa zdrobnelé holanďanky vyskytujú, ale rád by som svoj chov o niekoľko ďalších rozšíril. V súčasnosti možete holanďanky vidieť (ale nie u nás) v nasledovných farbách:
1. čierne s bielou chocholkou – tie sú u nás veľmi rozšírené,
2. modré čiernolemované – každé pierko je tmavo lemované, chochol je biely s modrým motýlikom,
3. pásikavé (žíhané) – rovnomerné priečne svetlé pruhy sú po celom čiernom tele, chochol je biely so žíhaným motýlikom,
4. čiernobiele – na základnej čiernej farbe sa nachádza prskanie s bielymi bodkami. Vekom pribúda belšej farby. Kohúty jej majú zase menej. Chochol je biely a motýlik v základnej farbe.
5. modrobiele – zhodné s čiernobielymi, len ako základná farba je modrá,
6. žlté bielolemované - základná krycia farba je svetlookrová s bielymi lemami, chochol je biely s motýlikom v základnej farbe.
7. zlaté čiernolemované – sfarbenie je rovnaké ako u napr. zlatých wyandotiek, chochol je biely (len zdrobnelá forma),
8. strieborné čiernolemované – sfarbenie je rovnaké ako u strieborných wyandotiek , chochol je biely (len zdrobnelá forma).
9. pásikavé,
10. čierne,
11. modré,
12. žlté bielolemované (len veľká forma),
13. biele,
14. čiernobiele.
Skupina farebnocholatých s kontrastným telom
15. biele s čiernym chocholom,
16. biele s modrým chocholom.
U nás sa však v poslednom období vyskytuje len zdrobnelá hydina tohoto plemena. Sliepočka dosahuje hmotnosť 800 g a kohútik do 900 g. Znáška dosahuje až 80 vajec s hmotnosťou okolo 35 g. Pre toto plemeno je typická štíhla postava s mierne zdvihnuto neseným trupom. Trup je v ramenách široký a smerom dozadu sa zužuje. Hlavu má stredne veľkú, čiastočne schovanú do chochola, z ktorého vytrča len kratší zobák s výrazne vyvýšenými nozdrami. Akykoľvek náznak hrebeňa je vážnou chybou. Oči často zakrývajú pierka chochola a sú zväčša červenej až hnedej farby. Laloky sú červené, stredne veľké, u sliepočiek maličké. Ušnice na neoperenej tvári sú malé a biele. Chvost kohúta je veľký, vyššie nasadený a s peknými kosierkami. Brucho majú dobre vyvinuté. Beháky sú hladké a bez operenia, zväčša vo farbe v súlade s operením tela. Sliepočka sa (s výnimkou pohlavných rozdielov) podobá kohútovi. Veľkosť krúžkov je pre veľkú formu 18 a 16 a pre zdrobnelú 13 a 11.
Celkovo môžem toto plemeno hodnotiť ako veľmi kľudné až krotké. Vzhľadom na veľký chochol, ktorý veľmi obmedzuje výhľad, majú tieto sliepočky zhoršenú orientáciu. Keď ich niečo vyplaší vedia veľmi prudko a rýchlo vzlietnuť. Inak však s prelietavaním u nich problémy nemám. Povahovo sa veľmi dobre znášajú aj s inými druhmi hydiny (chovávam ich v spoločnom výbehu spolu s wyandotkami a araukánami), bez šarvátok. Na krmivo nie sú zvlášť náročné a sú dostatočne otužilé. Aj v najväčšej zime a mrazoch behajú vo výbehu, pokiaľ je sucho. Nakoľko nemajú hrebeň je možné ich chovať aj v tvrdších klimatických podmienkach, lebo im nemá čo omrznúť. Pred nečasom je vhodné chrániť ich v krytom výbehu, kde nie je možnosť zablatenia sa. Niekedy však stačí aby sa po nazobaní šrotu išli napiť, namočili si trochu pierka chochola a znovu zašli k šrotu a ďobli si z neho. Potom má chovateľ „o zábavu postarané“. Po vytvrdnutí lepkavej hmoty (šrot s vodou a príp. aj blatom) chochol vyzerá dosť bizarne a neesteticky. Vyčistiť polepené a zašpinené pierka chochola je dosť náročná a pracná záležitosť. V prípade, že sa zanedbá hygiena v kuríne, drobné cudzopasníky sa radi usídlia aj v chochole. Pokiaľ chovateľ zistí drobné vajíčka na pierkach, účinný je Arpalit spray, len sa musí dať pozor, aby nezasiahol oči a nozdry. Na vyčistenie chochola tesne pred výstavou sa mi osvedčil napr. psí šampón proti blchám. Pokiaľ je však chochol nielen polepený, ale aj zažltnutý, to už sa len veľmi ťažko dá vyčistiť do svietivo bielej farby. Už niekoľko rokov vystavujem zdrobnelé holanďanky na výstavách (okrem inej hydiny), ale do posledného okamžiku musím byť v strehu, aby som ich udržal bez ujmy na perí a chochole. V tomto je toto plemeno podstatne náročnejšie, ako napr. araukany, či wayndotky. Úprava motýlika a kompkatný čistý biely chochol je nielen vizitkou chovateľa, ale aj nutnou podmienkou pre dobré hodnotenie posudzovateľom. Bohužiaľ aj na NV v Nitre boli niektoré vystavené kusy, ktoré túto podmienku nespĺňali.
Na zdrobnelé čierne, biele a modré holanďanky mám už niekoľko rokov uznaný chov a ročne odchovám 60–90 mládok, z ktorých si do chovu ponechám 8–10 najkrajších. Aj keď je z nich vždy minimálne polovica kohútikov, kohúta sa snažím obmieňať každý rok a snažím sa ho doviezť radšej zo zahraničia, aby bola istota nepríbuzenskej plemenitby.
Pre chovnú sezónu 2006 mám hejno 1 modrého kohúta a k nemu 6 + 6 modrých a čiernych sliepočiek. Z vajíčok sa mi liahnu kuriatka vo všetkých farbách (čierne, modré a biele). Je medzi nimi aj hodne neštandardne sfarbených kusov (bledomodré, alebo strakaté), ktoré si však vždy vezmú zaújemci pre potešenie a skrášlenie dvora.
Najkrajší pohľad je na dvoj-troj dňové kuriatka. Sú nadherné - úplne iné ako kuriatka iných plemien, hoci aj tie sú pekné. Potešením je aj pohľad na pasúce sa hejno rôznofarebných holanďaniek na zelenom trávniku. Ich veľké biele chocholy vyzerajú ako pobehujúce púpavové gule, ktoré však vietor nevie rozfúknuť do okolia.
Pokiaľ sa mi bude v chove aj naďalej dariť, budem rád, keď sa na našich výstavách budem môcť podieľať spestrením o ďalšie u nás zriedkavé farebné rázy. Ešte by som rád čitateľov upozornil, že okrem plemena zdrobnelých holanďaniek sa zriedkavo vyskytuje u nás aj plemeno „zakrslých holandských sliepok“. Sú to kury úplne iného vzhľadu, v 18 rôznych farebných rázoch, pričom kohútik dosahuje len 500 g a sliepočka 400 g. Takže aj v tejto oblasti je dôležité dodržiavať správnu terminológiu, aby sme predišli prípadným sklamaniam a prekvapeniam.