Užovka čierna
(Elaphe obsoleta)
Rad: šupináče - hady
Dĺžka tela: 106 - 183 cm
Počet vajec: 12 - 20
Doba inkubácie: 65 – 70 dní
Dĺžka života: 15 rokov
Potrava: hlodavce, malé jaštery, žaby, vtáky, vtáčie vajcia
Výskyt: lesy a trávnaté oblasti na juhovýchode USA

Jedná sa o veľmi obľúbenú korytnačku, ktorej slovenský názov je Korytnačka zelenkastá.
Sú známe 2 jej poddruhy:
Testudo hermanni hermanni (THH)
Testudo hermanni boettgeri (THB)
Testudo hermanni hermanni (THH)
Testudo hermanni boettgeri (THB)
Popis druhu a pohlavia:
Samec a samica: ide o typických zástupcov rodu Testudo. Okrúhla, vysoko klenutá korytnačka, sfarbená od žltozelenej až po žltohnedý odtieň, ktorý je doplnený čiernou farbou. Chvost je zakončený rohovinovým tŕňom. THH má za okom žltú škvrnu, je menšia a tmavšia. Samci oboch poddruhov sú menší ako samice, majú konkávne zahnutý plastron a hrubší, dlhší chvost. Testudo hermanni je najčastejšie zamieňaná s korytnačkou žltohnedou (Testudo graeca).
Na 100% môžeme určiť pohlavie až po dosiahnutí určitej veľkosti, najčastejšie je to možné medzi 10-12 cm. Ako je jasne vidieť na obrázkoch pohlavné znaky sú ľahko rozoznateľné.
Veľkosť THB patrí medzi stredne veľké korytnačky, dorastá podľa lokality 20-30 cm. THH dorastá len do 20 cm.
Výskyt: korytnačky obývajú stepné a trávnaté územia celej južnej Európy. THB môžeme stretnúť najmä v Bulharsku, Rumunsku, Albánsku, Macedónsku, Grécku a západnom Turecku. Jej náprotivok THH sa usídlil v oblasti Francúzska, Talianska a na ich priľahlých ostrovoch - Sardínii, Sicílii a Korzike.
Priemerný vek: pri dobrej starostlivosti a pravidelnom zimovaní sa hravo dožijú 75 rokov.
Dospelosť korytnačky nadobúdajú okolo 7 roku života (v zajatí samice pohlavne dospievajú po dosiahnutí 15 cm a 500 g váhy).
Dospelosť korytnačky nadobúdajú okolo 7 roku života (v zajatí samice pohlavne dospievajú po dosiahnutí 15 cm a 500 g váhy).
Potrava: korytnačka zelenkastá je vegetarián. Jej jedálníček tvorí: skorocel, púpavové listy a kvety, ďatelina, čakanka, tráva, kvalitné seno, lupene tulipánu, ibištek, ruže, skalné ruže, šípky, žihľava, čínska kapusta, sezónne ovocie a zelenina, figy, melón, listy z maliny, jahody, hrozna, ríbezlí, černíc, mrkva a vňať, cuketa... Občas si pochutnajú aj na živočíšnej strave: slimáky, dážďovky a často ich vidíme útočiť na mraveniská, z ktorých vyberajú vajíčka. Stravu pravidelne dopĺňame o vápnik v podobe sépiovej kosti, vaječných škrupiniek, starej omietky alebo rôznych prípravkov pre operencov (Roboran, Nutrimix,...).
Chov: Nie je náročný, ale najlepšie sa cítia vo vonkajšom výbehu.
Tu dokážu tráviť čas od mája do októbra.
V prípade domáceho chovu by mali byt minimálne rozmery terária 100 x 50 x 30 cm pre pár korytnačiek.
Teplota: 25-28 °C s možnosťou lokálneho vyhrievania okolo 35 °C.
Zimovanie: oba poddruhy zimujú!
Teplota: 25-28 °C s možnosťou lokálneho vyhrievania okolo 35 °C.
Zimovanie: oba poddruhy zimujú!
Cites: Cites II. príloha A


